Videootoskop, wykorzystywany jest w medycynie weterynaryjnej do diagnostyki, leczenia oraz kontroli skuteczności zastosowanej terapii.
Diagnostyka
Videootoskop jest narzędziem niezbędnym do postawienia prawidłowego rozpoznania w stanach zapalnych ucha zewnętrznego. Zarówno w przypadkach ostrych, gdy przyczyną może być ciało obce, uraz, infekcja (ostry stan zapalny), jak i przypadkach mających charakter przewlekły; niepodlegające leczeniu zapalenie ucha zewnętrznego, wypływ z ucha trwający dłużej niż 2 tygodnie. Wówczas videootoskop umożliwia:
- Ocenę kanału słuchowego, jego budowy, koloru (przekrwienie) oraz stan błony bębenkowej. Badanie przy pomocy videootoskopu obrazuje kanał słuchowy w całym jego przebiegu. Daje to możliwość dokonania oceny, czy nie znajduje się w nim ciało obce (latem często są to kłosy traw), pasożyty albo polipy, które mogą powodować przewlekły albo nawracający stan zapalny ucha. Często gdy, stan zapalny ucha zewnętrznego nie podlega standardowemu leczeniu przy użyciu kropli do uszy, podczas badania videootoskopwego okazuje się, że główną przyczyną takiego stanu jest dodatkowy problem. Na przykład zmiana rozrostowa (np. polipy) albo ciało obce, których nie dało się dostrzec, przy użyciu klasycznego otoskopu.
- Ocenę wyglądu błony bębenkowej, co jest szczególnie istotne, gdy u psa lub kota pojawiły się objawy neurologiczne; niezborność, utarta równowagi, wymioty spowodowane chorobą ucha środkowego.
- Pobranie próbki do badania bakteriologicznego albo mykologicznego, pobranie materiału w trakcie badania videootoskopwego zapewnia najwyższą precyzję. Mamy wówczas pewność, że materiał pobrany został z światła kanału słuchowego i nie jest zanieczyszczony bakteriami lub grzybami pobranymi przypadkowo ze skóry małżowiny ucha.
- Wykonanie biopsji guza albo polipów, którą można wykonać niezwłocznie po wyryciu zmiany. Wynik badania pobranej próbki, pomoże ocenić charakter zmiany i tym samym dostosować prawidłowe leczenie.
Leczenie
Videootoskop jest z powodzeniem wykorzystywany do leczenia niektórych chorób ucha zewnętrznego i środkowego:
- Przy zastosowaniu pompy tłocząco- ssącej (dodatkowy element videootoskopu) można przeprowadzić płukanie kanału słuchowego, co jest szczególnie ważne, w przypadku stanów zapalnych ucha zewnętrznego, które nie reagują na leczenie kroplami do uszu.
- Umożliwia usuniecie ciał obcych z kanału słuchowego.
- Dodatkowe elementy videootoskopu, takiej jak pętla do polipektomii umożliwiają usuniecie polipów lub niewielkich guzów, wyrastających do światła kanału słuchowego.
- Przy pomocy igły do myringotomii, można nakłuć błonę bębenkową w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego lub np. pourazowego krwawienia do jamy bębenkowej.
Ocena skuteczności leczenia
- Dzięki temu, że videootoskop umożliwia wielokrotne powiększenie obrazu kanału słuchowego, z wysoką precyzją można ocenić budowę oraz kolor kanału słuchowego albo błony bębenkowej, przed jak i po zastosowanym leczeniu. Obraz można dodatkowo zapisać i wrócić do niego po czasie. Jest to najlepsza technika oceny skuteczności leczenia.